הצטרפות לדואר חשמלי | הסרת מנוי מדואר חשמלי | שלח מכתב | דף ראשי

 

 

 

 

 

ראיון בלעדי והזוי עם רפי רפש, לוחם צעיר בדואר זבל

 

28/08/2004 | גיליון מספר 66 | halemo

 

 

השבוע החלטנו לשים פעמינו אל רפי רפש, בחור צעיר שנלחם בדואר זבל ברשת אינטרנט בצורה מעוררת התפעלות. כזכור לקוראים הותיקים , בפעם הראשונה שראיינו את רפי רפש, הוא היה טוקבקיסט נלהב.

 

רפי נאות להיפגש בביתו עם אחד מכתבי עיתון "דואר חשמלי", זאת לאחר שוידא בעינית הדלת שמדובר בדופק דלת לגיטימי, שעל חולצתו לא מודפסת פרסומת עלובה של איזו חברת נעליים, ואין עליו פנקס קבלות של תרומות לילדים חולי סרטן.

 

 

- שלום רפי, כבוד גדול להיפגש איתך.

חלאס עם השטויות. קאט דה בול שיט. אני לא בנוי לסמול טוק. תחסוך את זה ממני. גם ככה אני מוצף בברכות שנה טובה בלתי מוזמנות ואני לא יודע איך לאכול את זה. באת לראיין או לזבל את המוח?

 

- סליחה. לא התכוונתי.

יאללה שאל ותלך. יש לך חצי שעה גג. המלחמה שלי ארוכה אבל הזמן שלי קצר.

 

- רפי, ממתי התחלת להיות לוחם עיקש בדואר זבל?

מאז שאני זוכר את עצמי. תמיד הייתי חסר סבלנות למסרים לא מוזמנים. תמיד ידעתי שאני בא למישהו ואני מדבר איתו, אני זוכה לתשובה. פתאום היה בא מישהו אחר ומתערב בשיחה ומציע עיצות בלי שביקשתי ממנו. ישר אמרתי לו "מי ביקש ממך להתערב, יא זבל?"

 

- אהה?

חוצפה כזאת. אני לא ביקשתי שהוא יפנה אליי, אבל הוא פנה אליי. אתה מבין את זה? היו כאלו שנעלבו ממני, והפסיקו לדבר איתי. לא הפריע לי. היה לי שקט. אוח... אתה לא מתאר לעצמך כמה זיוני מוח חסכתי מעצמי בילדות.  

 

- נשמע כאילו יש לך בעיות הקשבה.

סליחה?

 

- אמרתי שנשמע כאילו יש לך בעיות הקשבה.

אין לי בעיות הקשבה. אני סתם שונא זיוני שכל.

 

- לא נראה לך שאתה סובל גם מבעיית סובלנות קשה?

בעיית סובלנות קשה? אתה עושה צחוק? אני מוכן להקשיב לכולם, אבל שלא יעשו כסף על ההקשבה שלי. וגם לא הון פוליטי. וגם לא ינצלו אותי כדי לתפוס קשרים חברתיים. אני לא פראייר.

 

- זה מפתיע. יש לך בכלל קשרים חברתיים?

תעבור בבקשה לשאלה הבאה.

 

- רפי, האם נכונות השמועות על כך שנהגת להכות מחלקי פלאיירים עד לפני שנתיים?

וואלה, זה נכון. עשית תחקיר טוב. זאת היתה חוצפה ממדרגה ראשונה. כל פעם שפתחו אצלנו בעיר פיצרייה או שווארמה, היה מגיע איזה ילד ומחלק פלאיירים בתיבות הדואר בשכונה. יום אחד זה נמאס לי, תפסתי אותו, שרפתי לו את הפלאיירים וכיסחתי לו את הצורה. יותר הוא לא התקרב אצלנו לשכונה.

 

- ולשכנים זה לא הפריע? הם פספסו תמיד פתיחה של מזללה חדשה, לא?

השכנים לא מעניינים אותי. נראה לי די דפוק שאדם כלשהו מסכים לקבל פלאייר לתיבת הדואר שלו מבלי שביקש, ועוד של אחד כזה שמנסה למכור לו פרגית או בורקס גבינה. אם הוא רוצה לאכול, שילך לסופרמרקט ויקנה אוכל, לא ככה? כל השכונה צריכה לדעת שהוא אוכל בורקס גבינה רק בגלל שהתיבה שלו מלאה בהצעות כאלו?

 

- אבל מדובר בשירות כלשהו שניתן לאזרח, לא?

מושון, תדע לך שכל אילו שמוכרים שווארמות ופלפל וצ'יפס סלט טחינה, עושים כסף על חשבוננו! על חשבון הציבור! הם מרוויחים הון תועפות על הפיתה ועל החמוצים, ועוד מעיזים לפרסם את זה בצורה זולה על פלאיירים מנייר. אחר כך הם שולחים ילד שדוחף את זה לתיבות הדואר שלנו.

 

- רפי, אתה לא חושב שמגיע להם חופש ביטוי מסחרי? אתה לא חושב שזאת זכותם ליידע את הציבור בשירות החדש שלהם?

השירות שלהם על הזין שלי. שלא יתקרבו לשכונה שלי. שמע סיפור עם מוסר השכל. היה אצלנו באמת איש עסקים אחד כזה שלא ויתר, ותמיד, כל שבוע היה שם פלאיירים חדשים בתיבות עם סוגי פיצה חדשים שעשה, עם מבצעים שיצר. אני לא הצלחתי להיפטר ממנו. ישר הלכתי למשטרת הפלאיירים העירונית, והם טיפלו בו כמו שצריך. יותר לא ראינו את הפנים של המנייק.

 

- מה זאת אומרת? מי זאת משטרת הפלאיירים?

היה אצלנו בעיר איזה אחד כמוני, קוראים לו בילי, שגם סבל מפרסום של עסקים קטנים, והוא הכין רשימות שחורות של עסקים שחילקו פלאיירים לתושבים. הוא היה בחור מגודל, בריון, שהצליח לאסוף סביבו חבורה של אנשים מפחידים כמוהו. הוא היה בא לבעל העסק ומאיים עליו שאם עוד פעם הוא יחלק פלאיירים, הוא והחברים שלו יעמדו מול העסק שלו וימנעו מאחרים לקנות. זה עבד עם אחד, עבד עם השני. היתה הצלחה. אתה יודע כמה עסקים קטנים רמסנו ככה?

 

- אתה לא חושב שזה נשמע כמו סוג של בריונות? בריונות עסקית?

אי אפשר לקרוא לזה בריונות. מדובר על חלוקת פלאיירים. אתה לא מבין? עסק שמחלק פלאיירים כדי לפרסם את עצמו, הוא עסק לא לגיטימי. אתה לא קולט? למה לקנות מעסק שמחלק פליירים לתיבות הדואר של התושבים? זאת הרי חוצפה ממדרגה ראשונה. כל העולם כבר מתחיל להבין את זה. פרסום בפלאיירים מלכלך. סותם את תיבות הדואר, ויוצר הררי נייר וזבל כל שבוע. זה הרי מביא וירוסים ומחלות.

 

- רגע, אבל לפני שעליתי לדירה שלך, ראיתי מישהו מחלק פלאיירים בלי לפחד.

הוא היה עם חולצה צהובה עם סמל סמיילי עליה?

 

- לא. היתה לו...

היה לו תוכי על הכתף?

 

- לא, היתה לו חולצה אדומה עם תמונה של לטאה.

אהה. אלה מותר להם. הגעתי איתם להסכם. מותר להם לחלק פלאיירים בשעות הבוקר בלבד, ובלי לעשות רעש. הם גם תורמים כסף למען הקהילה. חבר'ה על הכיף כיפאק. אחלה שירות תמיכה יש להם. הנייר שלהם תמיד משובח.

 

- אז מדבריך מתברר שהבעיה היא לא חלוקת הפלאיירים, אלא מי מחלק ומי משלם על זה.

לא הבנת נכון. אין פה שום בעיה. כל עוד חלוקת הפלאיירים מאורגנת ולא פיראטית ולא מתי שבא להם, אז אין בעיה. השכנים יודעים שהפלאיירים הם של העסקים המורשים ששילמו. מדובר בפרסומת מאוגדת ולגיטימית. מה הבעיה בזה?

 

- ומהפלאיירים הגעת להתעסקות עם דואר זבל באינטרנט?

חייבים להתקדם טכנולוגית. אי אפשר שהעולם יראה כמו מקום מופקר. אני לא רוצה שהעולם יראה כמו השכונה שלי לפני שבאתי ועשיתי בה סדר. תאר לך שאנשים יקבלו בתיבת הדואר האלקטרוני שלהם פרסומת של שווארמה או בורקס... זה לא מדאיג אותך? תאר לך שמישהו יציע לך שירות הכרויות דרך הדואר האלקטרוני, לא מקפיץ אותך העניין הזה?

 

- ממש לא. אולי אני אפילו אקנה מהם או אשתמש בשירות שלהם.

אתה ממש משוגע. לקנות מעסקים שמפרסמים בצורה הזאת? זאת הרי ממש הפקרות! כמוך מקבלים את זה עוד מאות אלפי אזרחים בישראל. זאת ממש שערורייה. מי נתן להם רשות לפרסם בצורה כזו? מכון התקנים אישר אותם בכלל? האם עדי ז'ורבין ניסה אי פעם למכור להם מחקר? איזו לגיטימיות יש להם?

 

- ממי הם צריכים לקבל רשות?

עדיף שיקבלו אישור ממני. מרפי רפש הגדול. הרי לי יש ניסיון גדול מאוד עם פלאיירים. אפילו ספקיות האינטרנט יודעות את זה. הן משתמשות ברשימה שחורה שאני כותב ומנהל. אם הם לא יקבלו רשות שלי, והם ימשיכו עם הפרסום המופקר הזה, אני אשלח להם את חבר שלי בילי. עם בילי אף אחד לא מתעסק. בילי ינתק אותם, ינתק את ספק האינטרנט שלהם, וינתק את אמא ואבא שלהם מהאינטרנט. יותר לא יראו אותם מסתובבים ברשת.

 

- בילי נשמע כמו איזה בריון רציני. וגם אתה רפי נשמע כמו עבריין קטן שרוצה דמי חסות ממפרסמים.

מושון, אתה מתחיל להרגיז אותי. אני לא רוצה לדבר איתך יותר. צא החוצה. אל תבוא לפה יותר. ואל תפרסם את הראיון הזה. אין לך רשות. יאללה קישטא. בריונות עלאק. אני שמציל את עם ישראל מדואר זבל, אני בריון?

 

- רגע רפי...

עוף מפה, יא חתיכת ספאמר מלוכלך שכמוך. רק לזיין את השכל בשאלות מציקות אתה יודע. תראו מה זה. כל אפס שמסכים לקבל פרסומות, עושה איתי ראיונות. לאן הגענו? מושון, עוד מילה ממך ואני מנתק אותך מהאינטרנט. רוצה דואר אלקטרוני? דואר אלקטרוני תקבל רק בקבר...

 

 

 

_____

הראיון הקודם עם רפי רפש, טוקבקיסט צעיר

http://halemo.net/edoar/0002/0002.html

 

 

 

 

 

 

 

 


אינטרנט זבל
  
 
 


 
  
 
 

 


 

 

 


 

תגובות הקוראים