עדכון אחרון:  25 פברואר 2003 שעה 18:15 | שלח לי מכתב | צפה בספר האורחים | חתום בספר האורחים | אודות חדר המידע | דף ראשי

 

 

מדור אינטרנט למתחילים 

 

 

מה זה FTP ?

 

halemo

 

FTP הן ראשי תיבות של File Transfer Protocol, כלומר פרוטוקול תקשורת להעברת קבצים. Server הוא מחשב שמשמש כשרת הנותן שירות, בניגוד למחשב בבית שנחשב כ Client כלומר כמחשב לקוח המבקש שירות. מחשב שרת תמיד נשלט ע"י מחשב הלקוח והוא לא יוזם שום דבר בצורה עצמאית, אלא ממלא את בקשותיו של מחשב הלקוח - כלומר המחשב הביתי.

 

בניגוד ל ftp, שיטת http (פרוטוקול להעברת דפי אינטרנט עם קישורים, שיטה שנקראת Hyper Text) היא יותר ידועה. המחשב בבית באמצעות תוכנת הדפדפן, שולח בקשה למחשב HTTP Server שהוא מחשב ששומר דפי אינטרנט, ומביא בהתאם לבקשה שלנו (אנחנו נותנים כתובת האתר שמתחיל ב http) את הדף המבוקש.

 

אבל, החסרון בשיטת העבודה עם http היא שכמעט ולא ניתן לנהל איתה קבצים וספריות במחשב השרת. כלומר, נניח ואנחנו רוצים לבנות אתר. אנו בונים אותו באמצעות תוכנת עריכה כלשהי, יוצרים קצת גרפיקה ותמונות, מוסיפים קישורים ויש לנו מספר דפי אינטרנט לתפארת.

 

כיצד אנו מעלים את הדפים שהכנו לאינטרנט מהמחשב הביתי שלנו למחשב ברשת כדי שכל העולם יראה את היצירה שלנו ?

 

לשם כך קיים שירות העברת קבצים שנקרא FTP שבאמצעות תוכנת מחשב אחרת (אפשר גם דרך הדפדפן) אנו מעלים את כל הקבצים שיצרנו למחשב אחר שנמצא ברשת האינטרנט אצל ספק שירות, וניתן לגשת לקבצים שלו מכל מחשב בעולם, ולמעשה ניגשים לאתר שלנו המורכב מכל הדפים שיצרנו.

 

כשמבקשים מאיתנו לתת שם של שרת FTP Server, מתכוונים שנתן כתובת של מחשב כזה ברשת. כתובת כזו תזכיר כתובת של אתר (ללא הקידומת http). זו כתובת של המחשב המרוחק. למשל, שמו של שרת הקבצים FTP של מיקרוסופט יראה כך:

ftp.microsoft.com

 

כדי להיכנס באמצעות תוכנת FTP (שניתן להוריד אותה מאתרי תוכנות), יש לספק גם שם וסיסמה. ישנם שני סוגים של עבודה מול שרתי FTP: שרת אנונימי, ששם המשתמש תמיד יהיה anonymous והסיסמה תהיה כתובת האימייל של המשתמש או כל סיסמה אחרת שלא תיבדק. צורת עבודה שנייה היא במתן שם שנבחר ושייך רק למשתמש יחיד, וכן סיסמה שלו ששייכת אך ורק לו. לאחר שנכנסים באמצעות תוכנת ה FTP למחשב השרת, מקבלים רשימת קבצים וספריות ששייכות רק לאותו משתמש, דבר שהוא אוטומטי, כי המשתמש נתן שם וסיסמה שלו.

 

אביא דוגמה פשוטה:

נניח ומשתמש רוצה לבנות אתר חינמי ב yahoo. המשתמש הוא בעל שם וסיסמה ויכול להעלות את הקבצים שלו באמצעות דף מיוחד (מנהל) שקיים ביאהו, שלעתים אינו נוח לשימוש. אבל אם הוא משתמש מתקדם, הוא משתמש בתוכנת FTP. ולשם כך, הוא זקוק לכתובת שרת ה FTP של yahoo. זו הכתובת שלו:

ftp.geocities.com

 

את הכתובת הזו הוא מזין בשורה מיוחדת באותה תוכנת FTP. כך הוא יוצר קשר עם מחשב השרת ומעביר קבצים מהמחשב הביתי שלו למחשב השרת המרוחק.

 

כיצד עובדים ב FTP עם דפדפן רגיל ?

כתובת של שרת FTP בדפדפן תראה כך:

ftp://ftp.geocities.com

 

הכתובת היא כמו כתובת של אתר, נקראת גם URL, אבל עם קידומת ftp במקום http. אבל זה לא סוף הסיפור. אם למשל, הכניסה לשרת הקבצים חייבת בשם משתמש וסיסמה אישית, הכתובת תיראה כך:

נניח ששם המשתמש הוא halemo וסיסמתו היא 123456.

על המשתמש halemo לכתוב את כתובת השרת כך:

ftp://halemo:[email protected]

 

כלומר, לאחר ftp:// ייכתב שמו של המשתמש halemo, אחר כך נקודותיים, אחר כך סיסמתו שהיא 123456, סימן מפריד שטרודל @ ולאחר מכן כתובת שרת ה FTP. מה שקורה הוא, שהדפדפן שלנו (אפשר לעבוד עם אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט שנמצא במערכת ההפעלה חלונות) מציג תיקיות (ספריות) וקבצים בדומה למחשב שלנו שמציג אותו דבר עבור דיסק C או דיסק אחר במחשב שלך.

 

ניתן להעביר קבצים ותיקיות לשרת ע"י גרירת קובץ או תיקייה. פשוט כל כך. ניתן להוריד מן השרת קובץ או תיקיה באותה שיטה. לוחצים על אייקון של קובץ, גוררים אותו לחלון שמציג למשל את הקבצים שלך בדיסק C ומשחררים. פשוט ביותר. כך העברת קובץ ממחשב מרוחק למחשב שלך.

 

עבור חלק מן הקבצים, זה ייקח קצת זמן, תלוי בגודלו של הקובץ.

 

זה די פשוט וקל לעבוד עם FTP Server באינטרנט, אבל זה נושא די לא מוכר למשתמשים חדשים או ותיקים שלא הכירו את ההיסטוריה של האינטרנט. FTP הוא שירות העברת קבצים שהיה קיים עוד קודם לפני ה HTTP, כלומר לפני שידעו לגלוש. זו עדיין השיטה הכי פשוטה להעביר קבצים ממחשב של לקוח מקומי או ביתי, למחשב שרת מרוחק שנמצא אצל ספק שירות ברשת.