שלח לי מכתב | צפה בספר האורחים | חתום בספר האורחים | אודות חדר המידע | דף ראשי

 

 

 

 

 

ניצחון פירוס

 

06/11/2004 | חדר המידע | halemo

 

עוד ניצחון כזה ואבדנו...

 

 

פירוס (Pyrrhus), המלך היווני של ממלכת אפירוס (Epirus). נולד בשנת 319 לפני הספירה. מת בשנת 272 לפני הספירה. בנו של איאקידס מלך המולוסים שבאפירוס. רוב ילדותו ובחרותו עברה בגלות ובסתר בגלל ריב סיעות בארצו. בשנת 302 לפני הספירה הודח מכיסאו.

 

פירוס עבר אל גיסו דמטריוס פוליורקטס ולחם לצידו בקרב איפסוס (שנת 301 לפני הספירה). בהמשך נשלח כבן ערובה לתלמי מלך מצרים, התקשר עמו ובסיועו חזר לאפירוס והגיע בחזרה אל השלטון בשנת 297 לפני הספירה.

 

פירוס הקים באפירוס ממלכה הלניסטית (יוונית) ריכוזית חזקה, והעלה את ארצו לדרגת המדינות החשובות. הוא הרחיב את גבולות ממלכתו על חשבון מוקדון, השתלט על שטחים בתסליה, באיטוליה ובאיים האיוניים ונשא את בת אגתוקלס, מלך סירקוסי.

 

בשנת 280 לפני הספירה נענה להזמנת טרנטום (Tarentum) בדרום איטליה לבוא לעזרתה נגד הרומאים. פירוס נחת בראש כוח גדול של 20 פילים ו 25,000 רגלים והביס קשה את הרומאים בהרקליה ובאאוסקולום.

 

על פי המסופר, אמר לאחר הניצחון באאוסקולום "עוד ניצחון כזה ואבדנו", זאת לאחר שנשאר בלא צבא. המושג "ניצחון פירוס" מתקשר לאמרתו זו של פירוס ומיוחסת כיום לכל ניצחון שמושג תוך אבידות קשות לצד המנצח.

 

בהמשך ניסה פירוס לשדל את הסנאט הרומי לשאת ולתת עמו. הוא עבר לסיציליה לעזור ליוונים נגד קרת חדשת, שהיתה אז בעלת בריתה של רומא. הוא התקבל בדרום האי כגואל. מערכה זו לא הביאה לתוצאות של ממש, ובשנת 285 לפני הספירה חזר פירוס לאיטליה, ולחם בקרב אחרון נגד הרומאים ליד בנוונטום. לרומאים הוסבו אבדות קשות ביותר, אך הם ראו בקרב זה ניצחון, כי פירוס יצא מאיטליה.

 

בשנותיו האחרונות של פירוס, הוא לחם במקדוניה ובספרטה.

 

פירוס נהרג בקרב רחוב בארגוס מלבנת אבן שהשליכה עליו אישה.

 

פירוס נחשב לאחד מגדולי המצביאים של הזמן העתיק, לצידם של חניבעל וסקיפיו אפריקנוס. פירוס נעדר ראיה מדינית רחבה ויכולת להקים מסגרות מדיניות יציבות. הוא נחשב בקרב רבים להרפתקן טיפוסי בתקופה של אנרכיה.

 

 

 

 


פירוס
מלך אפירוס


 

 


 

.